תיקון מנעולים

כאשר מנעול שלנו מתקלקל, אנו נוטים להזמין במהרה מנעולן אשר מבצע החלפה של המנעול. עלות ההחלפה גבוהה יחסית, שכן המנעול הקודם נזרק ותחתיו מוצב מנעול חדש. אולם האם זוהי הברירה היחידה? האם ישנם מצבים בהם אין צורך להחליף את המנעול, אלא ניתן להסתפק בתיקון מנעולים?

מנגנון המנעול

כדי להבין האם ניתן לבצע תיקון מנעולים במקום החלפת מנעולים, יש להכיר תחילה את מנגנון המנעול לפני ולפנים. המנעול בנוי ממספר רכיבים ומנגנונים המחוברים יחדיו. נפתח בלב ליבו של המנעול – הלא הוא הצילינדר.

הצילינדר

צילינדר הינו גליל מתכתי המאפשר את נעילת הדלת ואת פתיחתה. הגליל חלק מצידו החיצוני ומשונן מצידו הפנימי. השיניים הפנימיות של הצילינדר תואמות במדויק את אלו של המפתח המתאים לדלת. רק הכנסת המפתח המדויק תאפשר את סיבוב הצילינדר. כל מפתח אחר ייתקל בהתנגדות של שיני הצילינדר שתמנע את סיבוב הצילינדר.

הצילינדר מחובר מצידו החיצוני לגלגלי שיניים. סיבוב המפתח בצירו מסובב את גלגלי השיניים ואלו מובילים לסיבוב הבריח או הבריחים בדלת, כפי שיפורט מייד. לא למותר לציין שתקלות בצילינדר הינן מקרה נפוץ בו ניתן להסתפק בתיקון מנעולים במקום בהחלפתם.

המפתח

המפתח הוא, ככל הנראה, המרכיב המוכר ביותר במנעול על אף שאינו מוצמד אליו אלא חיצוני לו. כאמור, המפתח מוכנס אל תוך הצילינדר ואם השיניים של המפתח מתאימות לפינים בתוך הצילינדר, המפתח יסובב את הצילינדר והדלת תיפתח או תינעל. גם בעיות במפתח מאפשרות את תיקון המנעולים במקום את החלפתם.

תיקון מנעולים
תיקון מנעולים

הבריח

אם הצילינדר הוא המוח והלב של מנגנון הנעילה, הבריח הוא השריר המבצע את הנעילה בפועל. עם סיבוב הצילינדר גלגלי השיניים מתחילים לנוע, ואלו מכניסים את הבריח אל בית הבליעה שלו ומוציאים אותו ממנו.

מנעול סטנדרטי כולל ארבעה בריחים קדמיים. בריחים אלו בנויים בטור, מלמעלה למטה, ונכנסים אל בית הבליעה בתוך הקורה הסמוכה למנעול. אם כן, סיבוב הצילינדר גורם לשליפת הבריחים, הכנסתם אל בית הבליעה שבתוך הקורה ומונע את פתיחת הדלת.

ברובם של הבתים בישראל מצוי מנעול משוכלל יותר, הלא הוא מנעול רב בריח. מעניין לדעת כי רב בריח זהו שם החברה שהייתה המובילה בתחום המנעולנות המתקדמת בישראל ובמרוצת השנים שם החברה הפך לגנרי ולכזה המתאר את מנגנון הנעילה המשוכלל. זאת, בדומה לחברת פלדלת ששמה הפך לשם נרדף לדלתות פלדה.

מנעול הרב – בריח כולל, לכל הפחות, שלושה בריחים נוספים מלבד ארבעת הבריחים הקדמיים. בריח אחד הפונה כלפי מעלה ובית הבליעה שלו מצוי במשקוף, בריח עם בית בליעה בקורה הנגדית ובריח נוסף ברצפה לשם נעילה הרמטית של הדלת.

יתרונו של מנגנון רב בריח הוא במניעת האפשרות לפריצת קידוח. פורצים רבים משתמשים בטכניקת קידוח, המנטרלת בקלות את ארבעת הבריחים הקדמיים. הבריחים הנוספים הופכים את הקידוח ללא יעיל. עם זאת, מנעול רב בריח אינו עמיד בפני פריצות שקטות בהן, בעזרת מכשור מתאים, מסובבים את הצילינדר ללא מפתח.

כפי שיוסבר בהמשך, ישנן תקלות בריח המחייבות החלפה של המנעול. עם זאת, לא מדובר בכלל התקלות ותקלות אחרות מאפשרות להסתפק בתיקון המנעולים.

לשונית וידית

הלשונית הינה למעשה בריח נוסף. אולם בניגוד לכלל הבריחים המקושרים אל הצילינדר באמצעות גלגלי השיניים, הלשונית מקושרת לידית. כיפוף הידית מקפל את הלשונית ומכניס אותה אל תוך הדלת. שחרור הידית גורם לשליפת הלשונית והכנסתה אל תוך בית הבליעה שלה המצוי בקורה הסמוכה למנעול.

הרכיב המקשר בין הידית לבית הלשונית, הוא המוליך. כיפוף הידית מושך את המוליך אחורה והמוליך, המקושר בעצמו אל הלשונית, מושך את הלשונית אל תוך המנעול המוצב בדלת.

מנגנון הידית והלשונית הינו חלק אינטגרלי מהמנעול והפרדתו מגוף המנעול אינה פשוטה כל כלל ועיקר. מכיוון שכך, תקלות רבות במנגנון זה לא מאפשרות תיקון מנעולים ודורשות החלפת מנעולים. עם זאת, לא מדובר בכלל התקלות וישנן תקלות במנגנון הידית והלשונית ברות תיקון מנעולים שאינן מחייבות החלפה.

גוף המנעול

המרכיב האחרון במנעול בו נעסוק הוא גוף המנעול. גוף המנעול הינו רכיב מתכתי המצוי בתוך הדלת והוא מאגד בתוכו את כל המרכיבים והמנגנונים. אליו מוכנס הצילינדר, בתוכו חבויים גלגלי השיניים המקשרים בין הצילינדר לבין הבריחים, ממנו יוצאים הבריחים וכן אליו מחוברת הידית וממנו נשלפת הלשונית.

ביצוע תיקון מנעולים דורש, פעמים רבות, את פתיחת גוף המנעול. פתיחה זו אינה פשוטה אך אפשרית למדי. פעמים רבות היכולת לבצע תיקון מנעולים תלויה בגוף המנעול הספציפי ובצורה בה הוא בנוי.

תיקון מנעולים – לשונית

כאמור, ישנן תקלות במנגנון הלשונית – מוליך – ידית שהינן ברות תיקון מנעולים ולא דורשות החלפה של כל המנעול. רובן של תקלות אלו הן תקלות הקשורות במוליך עצמו. לעיתים, הצטברות אבק, לחות או טריקות של הדלת, גורמות לרפיון של המוליך ועם הזמן הוא כמעט מתנתק מהלשונית.

כתוצאה מכך, אנו מצליחים לכופף את הידית אך הכיפוף לא גורם יותר לפתיחת הדלת. במצב זה, נזמין מנעולן שיבצע תיקון מנעולים. בשלב הראשון המנעולן יפרוץ את הדלת פריצה שקטה ויפתח אותה. בשלב הבא, הוא יבחן האם חיזוק החיבור בין המוליך לבין הלשונית אפשרי. פעמים רבות החיזוק יוכל להיעשות ללא כל קושי ואלו הם המקרים בהם תיקון מנעולים אפשרי.

במנגנוני נעילה מורכבים יותר, החיבור בין הלשונית לבין המוליך מורכב יותר מקשר של הברגה פשוטה. במקרים אלו, ייתכן שתיקון מנעולים אינו אפשרי ולא תהיה ברירה אלא לוותר על תיקון מנעולים ולבצע החלפה כוללת של המנעול.

עלות תיקון מנגנון הידית גבוהה יחסית. העלות תעמוד על כ-300 עד 450 שקלים, תלוי בסוג המנגנון. ייתכן שעלות זו אינה מצדיקה תיקון ובמחיר זהה תוכלו להחליף את המנעול כולו. בדקו זאת אל מול המנעולן ובצעו החלטות מושכלות.

תיקון מנעולים – בריחים

לרוב, הבריחים בדלת הינם מתכתיים. כידוע, מתכת חשופה לשינויים עקב פגעי מזג האוויר. בימים חמים היא מתפשטת ובימים קרים היא מתכווצת. הבריחים אמורים להיות עמידים לשינויים אלו, אך לעיתים העמידות אינה מוחלטת. עקב כך, קורה לא אחת שגודל הבריחים משתנה והם אינם מתאימים יותר לבתי הבליעה המתאימים להם ולא ניתן לנעול או לפתוח את הדלת.

במקרים אלו, תיקון מנעולים הינו אפשרי אך מסובך. המנעולן ישייף את הבריחים ולאחר מכן יצפה אותם בחומר שמטרתו למנוע את השפעת מזג האוויר על הבריח. עלות התיקון תלויה במיקום הבריחים השוררים ובמספרם ועלות התיקון נעה בין 250 ל-500 שקלים.

תיקון מנעולים – צילינדר

פעמים רבות התקלה במנעול אינה במנעול כולו אלא בצילינדר בלבד. במקרים אלו, לא יהיה צורך בהחלפת המנעול כולו אלא תוכלו להסתפק בהחלפת הצילינדר. זהו מקרה פרטי של תיקון מנעולים על ידי החלפת רכיב במקום החלפת המנעול כולו.

מקרים נוספים

ישנם מקרים נוספים הדורשים תיקון של המנעול. מקרים אלו יכולים להיות יציאה מכיוון של הדלת, הצטברות אבק, התרופפות ברגים ועוד. בכל מקרה ומקרה, רצוי להשוות בין עלות התיקון לבין עלות החלפת מנעול ולהחליט מה האפשרות העדיפה.

לסיכום

אם כן, ישנם מצבים רבים בהם תיקון מנעולים אפשרי. עם זאת, עלות התיקון גבוהה יחסית ולעיתים התיקון אינו משתלם ועדיף לבצע החלפה. בררו זאת היטב, קודם להחלטה אם להחליף או לתקן את המנעול. בהצלחה!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

תיקון מנעול כספת עליון

מנעול כספת עליון הינו מנעול נוסף לדלת, המגן עלינו הגנה יתירה מפני פריצות לבית. למנעול כספת עליון שלל יתרונות על פני מנעול רגיל, כפי שניווכח