פורץ רכבים

למי מאיתנו לא קרה, או לפחות שמענו על חבר שזה קרה לו, שיצאנו מהרכב ושכחנו את המפתחות בפנים. לאחר מספר רגעים נשמע צפצוף והרכב ננעל כאשר המפתחות בתוכו. במצב שכזה, כמו בכל מצב אחר בו הרכב שלנו נעול והמפתח אינו זמין לנו, נזמין פורץ רכבים מקצועי שיפתח לנו את הרכב ונוכל לחזור להשתמש בו.

שתי מתודות פריצה

ככלל, ישנן שתי שיטות עבודה עיקריות המשמשות פורצי רכבים. השיטה הראשונה היא הנפוצה והזולה מבין השתיים. השנייה, יקרה יותר ומסובכת יותר ונדרשת אך ורק ברכבים בהם קיימת נעילת וואקום. להלן נלמד להכיר כל אחת מהמתודות של פורץ הרכבים, את העלות שלהן וכן אילו גורמים נוספים משפיעים על עלות הזמנת פורץ רכבים לרכב שלכם.

 

פריצה סטנדרטית

נפתח במתודת פריצת הרכבים הקלאסית, המשמשת את רובם של פורצי הרכבים. שיטת עבודה זו פשוטה במיוחד. פורץ הרכבים יגיע אל הרכב שלכם, כאשר הוא מאובזר בסרגל ייעודי וכרית ניפוח.

בשלב הראשון, פורץ הרכבים יחדיר את כרית הניפוח אל הרווח הצר שבין דלת הרכב לבין שלדת הרכב, מצדה העליון של הדלת. בשלב הבא, פורץ הרכבים ינפח את הכרית בעזרת לחצן הניפוח המחובר אליה. הכרית תתנפח לאיטה, וכך פורץ הרכבים יגדיל במידה ניכרת את הרווח שבין דלת הרכב לבין המשקוף.

כעת, פורץ הרכבים יכניס לשימוש את הסרגל הייעודי. סרגל זה הינו סרגל מתכת באורך של כ-60 סנטימטרים וראשו מכופף עם זיז וחור בקצהו. פורץ הרכבים יכניס את הסרגל אל תוך הרכב דרך הרווח שיצר בין הדלת לבין השלדה ובעזרת הסרגל יפתח את הרכב.

פורץ הרכבים מסוגל לפתוח את הדלת בעזרת הסרגל במספר אופנים. ברכבים ישנים בהם ניתן לנעול ולשחרר את מנגנון הנעילה של הרכב בעזרת זיז בדלת, פורץ הרכבים ישחיל את החור בקצה הסרגל על הזיז, ימשוך אותו ויפתח את הדלת.

פורץ רכבים
פורץ רכבים

ברכבים חדישים יותר בהם הפתיחה הפנימית של מנגנון הנעילה נעשית על ידי לחיצה על כפתור, פורץ הרכבים ישתמש בזיז של הסרגל. פורץ הרכבים ילחץ על הכפתור בעזרת הזיז ויפתח את הרכב.

כאשר המפתחות נשכחו על מושב הנהג או בנקודה נגישה אחרת ברכב, פורץ הרכבים יוכל לדוג את המפתחות בעזרת הסרגל, להוציא אותם דרך הפתח שהוא יצר אל מחוץ לאוטו ולפתוח אותו בדרך הסטנדרטית. ישנם רכבים בהם התנעת הרכב משחררת את הנעילה האוטומטית. באותם רכבים, כאשר המפתחות נשכחו בתוך הסוויץ', די יהיה בסיבובם לצורך התנעת הרכב כדי לפתוח אותו.

אם כן, המתודה הראשונה המשמשת פורץ רכבים לצורך פריצה לרכב, היא שימוש בכרית אוויר ובסרגל כדי לפתוח את הרכב מבפנים. עבור פורץ רכבים מיומן, פריצת רכב בדרך זו תהיה פשוטה יחסית ותארך, לכל היותר דקות בודדות. גם עלות הפריצה תהיה בהתאם, ותעמוד על כ-200 שקלים בלבד.

 

עלויות נוספות

התעריף שיגבה על ידי פורץ הרכבים יעלה, כאשר הפריצה תיעשה בשעת לילה מאוחרת. פורצי רכבים רבים נוהגים להעלות את מחיר הפריצה בכ-50 שקלים, כאשר הפריצה נעשית לאחר שעות העבודה הסטנדרטיות. יש לציין שעלות זו סבירה במיוחד, שכן היציאה לפריצה לאחר שעות העבודה אכן פוגעת לפורץ הרכבים בשגרת חייו הפרטיים באופן שמצדיק את התשלום הנוסף.

לא רק לשעת הפריצה השפעה על מחיר הפריצה. גם למיקום הרכב הטעון פריצה השפעה על המחיר שיגבה פורץ הרכבים. עבור רכב המצוי בקרבתו של פורץ הרכבים, לא תיגבה עלות נוספת. אולם אם הרכב הטעון פריצה מרוחק יחסית, פורץ הרכבים יוסיף כ-50 שקלים נוספים עבור הפריצה.

גם תוספת זו למחיר הגיונית למדי – פורץ הרכבים יקדיש זמן רב יותר לצורך הפריצה לרכב המרוחק וייתכן שבעקבות כך יפסיד פריצות פוטנציאליות נוספות. זאת, מלבד ההוצאות הרבות על דלק ובלאי הרכב של פורץ הרכבים בנסיעה למקום הרכב.

לאור שתי עלויות נוספות אלו, ככל שהפריצה לא דחופה לכם במיוחד השתדלו לדחות את הזמנת פורץ הרכבים לשעות הבוקר ונסו למצוא פורץ רכבים הגר בסמוך אליכם. כך, תצליחו לחסוך בעלות הפריצה.

 

רכבים עם נעילת וואקום

ישנם רכבים בהם מערכת הנעילה משוכללת יותר וכוללת נעילה בוואקום הנעילה בוואקום מצמידה את הדלת אל שלדת הרכב מכל עבריה ומונעת אופציה להחדיר אל תוך הדלת כרית מתנפחת. מכיוון שכך, כל מתודת הפריצה שהוצגה לעיל אינה רלוונטית.

במקרים אלו, פורץ הרכבים ישתמש במכשור מיוחד שיוכנס אל תוך פתח המנעול של הרכב וינטרל בעזרתו את מנגנון הנעילה של הרכב. לרוב, עבודה זו  של פורץ הרכבים תוכל להיות "נקייה" ותיעשה מבלי לפגוע כלל במנעול. עם זאת, במקרים מסוימים פורץ הרכבים לא יוכל לפרוץ את המנעול מבלי להרוס אותו ותיאלצו להחליף את כלל מנגנון הנעילה לאחר הפריצה.

 

כיצד תדעו אם יש לכם נעילת וואקום?

נעילת וואקום מאפיינת כמעט אך ורק את הרכבים הגרמניים. מכיוון שכך, אם יש ברשותכם מרצדס, פולקסווגן או אאודי, תוכלו לצאת מנקודת הנחה שהנעילה שלכם היא נעילת וואקום. עלות הפריצה לרכבים אלו, ללא תוספת הגורמים המייקרים האחרים, צפויה לעמוד על כ-400 שקלים.

ברכבי BMW מנגנון הנעילה משוכלל עוד יותר והפריצה דורשת תחכום רב יותר. ברכבים אלו, עלות הפריצה תעמוד על כ-700 שקלים.

 

שכפול ושחזור מפתח

העלויות הנקובות הינן עלויות הפריצה בלבד. כאשר המפתח לרכב אינו ברשותכם או שתרצו לשכפל את המפתח, העלות הכוללת תעלה כמובן. עלות שכפול מפתח לרכב עומדת על מאות שקלים. עלות השחזור של מפתח לרכב על סמך ציר הנעילה שלו, עומדת על מאות עד אלפי שקלים, בערך פי 3 מעלות שכפול מפתח.

 

לסיכום

עלות עבודתו של פורץ רכבים נעה בין 200 לבין 700 שקלים. לרוב, העלות תעמוד באזור ה-200 שקלים, אלא אם כן הרכב שלכם נעול בוואקום. לעלות יש להוסיף את עלויות שכפול ושחזור המפתח, ככל שיש בכך צורך.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

החלפת מנעול לפלדלת

דלתות פלדה הן מהנפוצות שבדלתות ישראל. לרוב, דלתות הפלדה משמשות כדלתות חיצוניות או כדלתות מוסדיות. הן מאיישות דלתות כניסה לבתים רבים בישראל, דלתות כיתות בבית

החלפת צילינדר לרב בריח

החלפת צילינדר לרב בריח הינה החלפת הבריח הנפוצה ביותר בישראל, בקרב דלתות חוץ. זאת, לאור הבנתם של מרבים הישראלים בדבר החשיבות של דלתות רב בריח.

תיקון מנעול כספת עליון

מנעול כספת עליון הינו מנעול נוסף לדלת, המגן עלינו הגנה יתירה מפני פריצות לבית. למנעול כספת עליון שלל יתרונות על פני מנעול רגיל, כפי שניווכח