התקנת מנעולים

מנעולים הם כלי מצוין המספק לנו הגנה וביטחון במשך חיינו. בין אם מדובר במנעול לאופניים, במנעול לדלת הבית או אפילו במנעול דיגיטלי לאתרים שונים, המנעול מונע גישה של זרים אל המרחב הפרטי שלנו ושומר עלינו. המנעולים עצמם הולכים ומשתכללים עם השנים וכיום מצויים בשוק מנעולים משוכללים למדי שנרצה להתקין אצלנו בבית. מה כרוך בהתקנת מנעולים וכמה עולה התקנת מנעולים?

מנגנון המנעול

כדי שנבין מדוע התקנת מנעולים חדשים כדאית לנו, רצוי תחילה להבין כיצד פועל מנגנון המנעול. מכיוון שכך, נתחיל בפירוט אודות מרכיבי המנעול הסטנדרטי, מנעול רב בריח ומנעול כספות ולאחר מכן נצלול אל תוך עולם התקנת המנעולים.

הצילינדר

לב ליבו של המנעול המודרני הוא הצילינדר. הצילינדר הוא המוח והלב של מנגנון הנעילה. הצילינדר עצמו בנוי כגליל. הגליל, חלק לחלוטין מבחוץ. לעומת זאת, צידו הפנימי של הגליל משונן בצורה מסוימת הייחודית, לכאורה, אך ורק לצילינדר זה. לצילינדר מתואמים מפתחות המשוננים באופן המשלים במדויק את השיניים הפנימיות של הצילינדר.

הודות להתאמה המושלמת בין שיני המפתח לבין שיני הצילינדר, סיבוב המפתח מוביל לסיבוב הצילינדר. כל מפתח אחר שיוכנס אל תוך הצילינדר לא יוביל לסיבובו, שכן שיני הצילינדר ידחקו אותו וימנעו את הסיבוב.

המנגנון

צידו השני של הצילינדר מחובר, באופן ישיר או באמצעות גלגל שיניים, לבריח. סיבוב הצילינדר, אם כן, מוביל לסיבוב הבריח. כאשר המנגנון הוא מנגנון ישיר, תזוזת הצילינדר עצמה תוביל לתזוזת הבריח. במנגנונים עקיפים המבוססים על גלגלי שיניים, הצילינדר גורם לתזוזת גלגלי השיניים וגלגלי השיניים הם אלו המזיזים את הבריח עצמו. רצוי לברר האם המנגנון ישיר או עקיף כאשר מבצעים התקנת מנעולים בבית.

התקנת מנעולים
התקנת מנעולים

הבריח

אם הצילינדר הוא המוח והלב של המנעול והמנגנון הוא מערכת העצבים דרכה הפקודות עוברות לגוף, הרי שהבריח הוא השרירים של המנעול המבצעים את הנעילה בפועל. כפי שכבר יכולתם להבין, עם סיבוב הצילינדר הבריח נכנס אל תוך בית הבליעה שלו. עם כניסת הבריחים אל בית הבליעה, פתיחת הדלת אינה אפשרית.

מנעול בסיסי כולל, לרוב, ארבעה בריחים קדמיים. בריחים אלו נשלפים מהמנעול עצמו ונכנסים אל בית הבליעה המצוי בקורה הקרובה למנעול. ישראלים רבים אינם מסתפקים במנגנון הגנה זה ומשקיעים בהתקנת מנעולים מתקדמים יותר – מנעולי רב בריח.

מנעולי רב בריח נבדלים מהמנעול הסטנדרטי, בראש ובראשונה במספר הבריחים המצויים בהם. בעוד שהמנעול הסטנדרטי כולל ארבעה בריחים בלבד, מנעולי רב בריח כוללים לכל הפחות שישה בריחים, פעמים רבות שבעה בריחים ולעיתים אף למעלה מכך.

הבריחים הנוספים אינם מחוברים לצילינדר עצמו, אלא קשורים אליו בזרועות. הבריחים עצמם יוצאים מהדלת לכיוונים הבאים – האחד למשקוף, השני לקורה הרחוקה מהמנעול והשלישי, ככל שהוא קיים, נכנס אל תוך הרצפה. כך, הבריחים הנוספים מקנים הגנה יתירה לדלת והופכים פריצה על ידי קידוח לקשה במיוחד עבור פורצים.

מכיוון שזרועות הבריחים עוברות דרך הדלת העצמה, התקנת מנעולים מסוג רב בריח אפשרית רק בדלתות פלדה ולא בדלתות מסוג עץ. התקנת מנעולים רב בריחיים בדלתות עץ תוביל לפקיעת העץ, סדיקתו ולשבירה מוחלטת של הדלת. אם אתם מעוניינים במנעול רב בריח אך בדלת מעץ, תוכלו לצפות את דלת הפלדה שלכם בציפוי עץ וכך תזכו להתקנת מנעולים רב בריחיים בדלת דמוית עץ.

הלשונית המוליך והידית

לא מדובר פה בשלישיה סודית עם שמות קוד מענף המנעולנות, אלא במנגנון נוסף המצוי בתוך המנעול שלנו אותו חשוב להכיר לקראת התקנת מנעולים. הלשונית הינה, למעשה, בריח נוסף בלדת. אלא שבניגוד לבריחים הקלאסיים, שליפת הלשונית אינה תלויה בסיבוב הצילינדר אלא בכיפוף הידית. כיפוף הידית ימשוך את המוליך אל תוך גוף המנעול וזה ימשוך אתו את הלשונית אל תוך המנעול ונוכל לפתוח את הדלת.

עם שחרור הידית, ככל שהידית תקינה הקפיץ שמושך את המוליך ישתחרר אף הוא מה שיגרום לשליפת הלשונית הישר אל בית הבליעה שלה. אם כן, כאשר מבצעים התקנת מנעולים אנו לא מתקינים רק מפתח אלא גם מערכת פתיחה באמצעות ידית, מוליך ולשונית.

גוף המנעול

הרכיב האחרון במנעול אודותיו נפרט הוא גוף המנעול. גוף המנעול, כשמו כן הוא. הוא מאגד את כלל רכיבי המנעול והם מתכנסים אליו. ישנם סוגים שונים של גופי מנעולים. הסוגים משפיעים על התקנת המנעולים והאפשרות לתקן את המנעול ככל שאחד המנגנונים בו מתקלקל.

מנעולים נוספים

אלו היו, אם כן, מרכיביו העיקריים של המנעול הקלאסי ומנעול הרב בריח. ישנם סוגים נוספים של מנעולים משוכללים יותר. ישנם מנעולים עם כרטיס שכפול המונע את שכפול המפתח ללא העברת כרטיס השכפול במסוף תחילה. ישנם מנעולים משוריינים המונעים פריצות שקטות על ידי חיבורים הדוקים יותר בין המנעול לבין הדלת. אולם שני המנעולים הנוספים אודותם ואודת התקנת מנעוליהם נפרט, הם מנעול כספת ומנעול חכם.

מנעול כספת עליון

מנעול כספת, הידוע גם בשם מנעול עליון או מנעול כספת עליון, הוא מנעול מאסיבי המותקן בחלק העליון של הדלת או בכספות. המנעול כולל ארבעה בריחים מאסיביים, הנכנסים אל תוך בתי הבליעה שלהם במשקוף הדלת מה שמקנה הגנה יתירה מפני פריצות העושות שימוש בכוח. בנוסף, הצילינדר של המנעול חבוי באופן מוחלט מה שמקשה על פריצות שקטות.

מנעול חכם

מנעול חכם בנוי בצורה דומה למדי למנעול רגיל. אלא שבמנעול החכם לא המפתח מוביל לסיבוב הצילינדר אלא טביעת האצבע המתאימה או הקוד הנכון. גם על התקנת מנעולים חכמים נפרט מיד.

התקנת מנעולים סטנדרטיים

התקנת מנעולים סטנדרטיים הינה פשוטה יחסית. המתקין יסיר את כל הפרזול בדלת הקיימת, יקבע את הבריחים במקומם כאשר הדלת פתוחה, ישלוף את המנעול הקיים וירכיב תחתיו את המנעול החדש.

עלות התקנת מנעולים סטנדרטיים תלויה בסוג המנעול, בגודלו, במספר המפתחות ששוכפלו עבורכם, במיקום הדירה שלכם ובשעת החלפת המנעול. ככלל, טווח המחירים בהתקנת מנעולים נע בין 100 ל-300 שקלים.

התקנת מנעולי רב בריח

כאשר המנעול המותקן הוא מנעול רב בריח, העבודה מורכבת יותר. זאת, מאחר שלא די להציב את המנעול החדש במקומו אלא יש לקדוח בתי בליעה עבור הבריחים החדשים. מכיוון שכך, וכן מכיוון שעלות המנעול עצמו גבוהה יותר, התקנת מנעולים מסוג רב בריח צפויה לעלות כ-500 שקלים.

התקנת מנעולים מסוג כספת עליון

התקנת מנעולים אלו דורשת אף היא קידוח. המנעולן יקדח במשקוף שלכם ארבעה בתי בליעה עבור הבריחים הנוספים ולאחר מכן יתקין את המנעול עצמו, עבודה שתארך כשעתיים שלמות. עלות העבודה בצירוף ההתקנה תלויה בסוג המנעול המותקן. ככל שהמנעול שתתקינו הינו מנעול כספת סיני, עלות ההתקנה והמנעול תעמוד על כ-450 עד 500 שקלים. מנעולים איכותיים יותר יעלו 550 עד 650 שקלים ומחירם של מנעולי כספת משוכללים במיוחד צפוי להגיע לכ-900 שקלים.

התקנת מנעול חכם

התקנת מנעולים חכמים דורשת מהמנעולן הבנה לא רק במנעולים, אלא גם בטכנולוגיה. המנעולן נדרש לחבר את המנעול אל המעגל החשמלי הנכון ולהגדיר אותו כפי שאתם רוצים. מנעולים חכמים משוכללים ידעו מראש גם באילו שעות לכבות את עצמם, לפתוח עבור טביעות אצבע מסוימות את הדלת אך ורק בשעות מוגדרות מראש, ועוד. כל אלו הופכים את ההתקנה ליקרה יותר ודורשים מיומנות מסוימת של המנעולן.

למנעול החכם שלל יתרונות, חלקם צוינו וחלקם האחר, דוגמת האופציה לשליטה מרחוק במנעול לא פורטו עקב קוצר היריעה. עם זאת, יש לדעת כי עלות התקנת מנעולים חכמים עומדת על כ-2,000 שקלים, באופן משמעותי יותר ממנעולים רגילים.

לסיכום

התקנת מנעולים נעשית לעיתים על ידי החלפה פשוטה של המנעול הקיים במנעול חדש. לעיתים נדרש קידוח נוסף בקורות ובמשקוף ליצירת בתי בליעה עבור הבריחים הנוספים וכן ההתקנה דורשת הבנה טכנולוגית כאשר מותקנים מנעולים חכמים. עלות ההתקנה תלויה בסוג המנעול, ונעה בין מאה שקלים עבור מנעולים פשוטים לאלפיים שקלים עבור מנעולים חכמים. בהצלחה!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא