החלפת צילינדר

פעמים רבות בחיינו אנו נזקקים לשירותי מנעולן. שירותים אלו נצרכים כאשר אנו עומדים בפני מנעול שלנו שברצוננו לפתוח, אך אין ביכולתנו לעשות כן. רבות מפריצות המנעולנים מוגדרות כפריצות שקטות, דהיינו פריצות שלא פוגעות במנגנון הנעילה עצמו ולאחר הפריצה ניתן להמשיך ולהשתמש כרגיל במנעול.

פריצות אחרות הן פריצות מורכבות יותר, הדורשות את החלפת צילינדר המנעול. להלן נכיר את אותם המצבים בהם החלפת צילינדר נצרכת ונלמד על מחירי הצילינדרים השונים.

מנגנון נעילת הצילינדר

כדי להבין מתי נדרשת החלפת צילינדר, יש לדעת תחילה כיצד פועל מנגנון המנעול מבוסס הצילינדר. מנעול מבוסס צילינדר בנוי ממספר מרכיבים – צילינדר, לשונית ובית בליעה ללשונית בתוך הדלת. הצילינדר עצמו הינו גליל, אליו נכנס המפתח. גליל הצילינדר חלק מבחוץ אך משונן מבפנים. הודות לשיני הצילינדר, אך ורק מפתח התואם את שיני הצילינדר יצליח להוביל לסיבובו.

אל מרכז הצילינדר מחוברת לשונית הנעילה. הלשונית מסתובבת יחד עם הצילינדר והסיבוב מכניס אותה אל בית הבליעה וכן מוציא אותה ממנו. כל זמן שהלשונית מצויה בתוך בית הבליעה, הדלת נעולה ולא ניתן לפתוח אותה. כאשר הלשונית מצויה מחוץ לבית הבליעה, הדלת אינה נעולה וניתן לפתוח אותה.

מצבים בהם לא דרושה החלפת הצילינדר

לפני שנפרט אודות המצבים בהם דרושה החלפת צילינדר, נבין באילו מצבים החלפת צילינדר אינה נצרכת. המצב הראשון מסוג זה, הוא מצב בו הדלת מוגדרת כדלת טרוקה.

דלת טרוקה

דמיינו את התרחיש הבא. יצאתם מהבית להביא חלב מהשכנים, השארתם את הדלת פתוחה אך לפני שחזרתם היא נסגרה. הידית שלכם אינה ניתנת לפתיחה מבחוץ והתוצאה היא שאין ביכולתכם לפתוח את הדלת. בעגה המקצועית, מצב זה נקרא דלת טרוקה.

במצב זה, המנעולן שתזמינו יפתח לכם את הדלת הטרוקה ללא גרימת כל נזק לצילינדר. למעשה, פעולת הפריצה לדלת טרוקה פשוטה במיוחד ותוכלו לעשות אותה גם בעצמכם. כל שתצטרכו הוא כרטיס פלסטיק גדול ודק, אותו תחליקו בעוצמה יחסית במורד החריץ שבין הדלת לבין הקורה. ההחלקה המהירה תגרום לבליעת לשונית הידית, ותוכלו לפתוח את דלת הבית.

כפי שיכולתם להסיק, מנגנון הפריצה לדלת טרוקה לא כולל כל מגע עם הצילינדר וממילא אינו פוגע בו. מכיוון שכך, החלפת הצילינדר אינה נצרכת כלל וכלל.

החלפת צילינדר
החלפת צילינדר

שכחת או אובדן מפתח

גם שכחה או אובדן של מפתח הבית, לא יחייבו בהכרח החלפת צילינדר. מנעולנים רבים  ידעו לפתוח דלתות נעולות תקינות מבלי לגרום כל פגע לצילינדר וממילא לא תידרש החלפת צילינדר. כעת, נעבור לאותם מצבים בהם לא יהיה מנוס אלא לבצע החלפת צילינדר.

מנגנון נעילה קלוקל

המאפיין המשותף של רובם המכריע של המקרים בהם החלפת צילינדר היא הכרח, הוא תקלה במנגנון הנעילה. במצבים אלו, לא יהיה מנוס ותיאלצו לבצע החלפת צילינדר.

מגוון התקלות האפשריות בצילינדרים רחב ומגוון למדי. נתחיל באחת הסיבות הנפוצות ביותר. פעמים רבות אנשים מכניסים מפתחות לא מתאימים לתוך צילינדרים. מבלי משים, או לחלופין מבלי לחשוב, אותם אנשים נאבקים במפתח כדי לסובב את הצילינדר. תוצאת המאבק היא, כמובן, הפסד של האדם וניצחון חלקי לצילינדר.

הניצחון של הצילינדר חלקי בלבד מאחר שמצד אחד הדלת לא פתחה עצמה בפני מפתח לא מתאים, אך מצד שני המפתח הלא – תואם נשבר בתוך הצילינדר, מה שהוציא את הצילינדר מכלל שימוש. במקרה שכזה, המנעולן לא יוכל לבצע פריצה שקטה ויהיה חייב לפרוץ את הדלת בקידוח. לאחר הקידוח, הצילינדר יצא מכלל שימוש ותאלצו לבצע החלפת צילינדר.

ישנן סיבות נוספות רבות היכולות לגרום לתקלות בצילינדר. תקלות בצילינדר של תיבת דואר שכיחות במיוחד, למשל, עקב החשיפה המרובה לשמש, לפגעי מזג האוויר ולאבק. השמש עלולה לגרום להתכה של סביבת פתח המנעול, החום והקור גורמים לתזוזות בשיני הצילינדר והאבק המצטבר בין חרכי השיניים מונע את כניסת המפתח.

עקב כל המפגעים הללו, הצילינדר שלכם יצא מכלל שימוש ותאלצו לבצע החלפת צילינדר. כל יקרה גם אם שיני הצילינדר במנעול הביתי שלכם יתעקמו והמפתח לא יוכל יותר להיכנס אל תוך הצילינדר ולסובב אותו.

אובדן כל המפתחות

ישנו סוג מקרים נוסף בו החלפת צילינדר עשויה להיות כדאית. מדובר במצב בו אבדו כל המפתחות המתאימים לצילינדר ולא נותר ולו מפתח אחד לפליטה לצורך פתיחת המנעול. במצבים מעין אלו יעמדו לרשותכם שתי אפשרויות.

האפשרות הראשונה העומדת לרשותכם, היא שחזור המפתח. תוכלו להזמין מנעולן מקצועי שבעזרת מכשור מתאים יצור מודל מדויק של שיני הצילינדר. לפי אותו מודל, יצרן מפתחות יטביע לכם מפתח חדש המתאים בדיוק לדלת שלכם.

לפתרון זה שני חסרונות משמעותיים. הראשון, הוא העלות הגבוהה של ההליך. שחזור מפתח לפי צילינדר הוא עסק יקר למדי ופעמים רבות עלות השחזור תעלה על עלות החלפת הצילינדר. החיסרון השני נובע מכך שאם כלל המפתחות שלכם אבדו, ייתכן שלפחות אחד מהם הגיע לידיים לא רצויות ושחזור המפתח במקום החלפת הצילינדר יציב אתכם בסכנת פריצה.

האופציה השנייה היא, כמובן, החלפת צילינדר. במקום להסתבך עם שחזור המפתח הזמינו צילינדר חדש שירכיב לכם המנעולן. כפי שמיד ניווכח, עלות הצילינדר אינה גבוהה במיוחד וההליך פשוט יחסית, כך שאופציית החלפת הצילינדר עשויה להיות משתלמת במיוחד.

אופן ההחלפה

החלפת צילינדר נעשית באופן פשוט למדיי. לאחר פתיחת הדלת ובעוד הדלת פתוחה, המנעולן יפתח את כלל הברגים המחברים את הצילינדר אל הדלת. את הצילינדר הקלוקל ניתן יהיה להשליך לפח ובמקומו יבריג המנעולן את הצילינדר החדש עם הלשונית החדשה.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

החלפת צילינדר לרב בריח

החלפת צילינדר לרב בריח הינה החלפת הבריח הנפוצה ביותר בישראל, בקרב דלתות חוץ. זאת, לאור הבנתם של מרבים הישראלים בדבר החשיבות של דלתות רב בריח.