החלפת צילינדר לרב בריח

החלפת צילינדר לרב בריח הינה החלפת הבריח הנפוצה ביותר בישראל, בקרב דלתות חוץ. זאת, לאור הבנתם של מרבים הישראלים בדבר החשיבות של דלתות רב בריח. במאמר זה נכיר את מנגנון הנעילה של דלתות רב בריח וכן נכיר את המצבים השונים בהם נצרכת החלפת צילינדר לרב בריח.

מנגנון רב בריח

כדי לדעת מתי נצטרך לבצע החלפת צילינדר לרב בריח וכן כדי להבין כיצד מתבצעת החלפת צילינדר לרב בריח, עלינו להכיר תחילה את מנגנון הנעילה של מנעול רב בריח. לאחר שנכיר את המנגנון, נצלול אל המקרים בהם נצטרך לבצע החלפת צילינדר לרב בריח.

שמו של מנגנון רב בריח מעיד עליו בצורה הטובה ביותר. בעוד שמנעול רגיל מקושר לבריחים קדמיים בלבד, מנעול רב בריח מקשר בין הצילינדר לבין שלל בריחים. מנעול הצילינדר כולל ארבעה בריחים קדמיים, כמו במנעול סטנדרטי, בריח עליון, בריח תחתון וכן בריח נגדי.

סיבוב הצילינדר בכיוון נעילת הדלת מחדיר את כל הבריחים הללו אל בית הבליעה שלהם וסיבוב לצורך פתיחת הדלת מכניס אותם חזרה אל תוך המנעול ותוכלו לפתוח את הדלת. סיבוב הצילינדר מתאפשר, כמובן, אך ורק בעזרת מפתח התואם את הצילינדר.

בתוך הצילינדר מצויים פינים רבים, שללא התאמה מושלמת בינם לבין הפינים והשקעים שבמפתח לא תוכלו לסובב את הצילינדר ולפתוח את הדלת. יש לדעת כי מנעולי רב בריח מתאימים לדלתות פלדה לדלת, דלתות פלדלת, בלבד. דלתות שאינן דלתות פלדלת אלא בנויות, למשל, מעץ, אינן מתאימות לצילינדר רב בריח אלא לצילינדר רגיל בלבד.

החלפת צילינדר לרב בריח
החלפת צילינדר לרב בריח

החלפת צילינדר לרב בריח

לאחר שהבנו כיצד פועל מנגנון הנעילה של דלת רב בריח, הגיע הזמן להבין מתי דרושה החלפת צילינדר לרב בריח. ישנם מגוון מקרים בהם החלפת צילינדר לרב בריח הינה דרושה. אנו נפרט אודות הקווים המנחים לכל המקרים וכן אודות הסימפטומים המעידים על הצורך בהחלפת צילינדר לרב בריח.

הקווים המאפיינים לכל המקרים הם מקרים בהם מנגנון המנעול התקלקל. הקלקול יכול להיגרם מאליו, בעקבות ניסיון פריצה או בעקבות מפתח לא מתאים שעיקם את הפינים או שבר אותם.

 

לשונית תקועה

הסימפטומים העיקריים לתקלה המצריכה את החלפת הצילינדר לרב בריח יפורטו כעת. הסימפטום הראשון הוא לשונית דלת תקועה. לעיתים, אתם מנסים לפתוח את הדלת ונתקלים בקושי ממשי בפתיחה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא תקיעת לשונית הדלת.

בדלת תקינה, כאשר מנגנון הנעילה משוחרר כל שתצרכו לעשות הוא ללחוץ על הידית. הלחיצה על הידית תכניס את הלשונית אל תוך מנגנון המנעול ותוציא אותה מבית הבליעה שלה, ותאפשר את פתיחת הדלת.

אחד הגורמים העיקריים לתקלות בלשונית, הוא שינויי מזג האוויר. בימים חמים במיוחד, הלשונית המתכתית גדלה ומתרחבת. מנגד, בימים הקרים הלשונית מתכווצת. כל אלו מעוותים את צורת הלשונית וגורמים לקלקולה. כמו כן, גם טריקות חזקות של הדלת באופן חוזר ונשנה עלולות לגרום לקלקול הלשונית.

במקרים בהם הלשונית תקולה, לא יהיה מנוס אלא לבצע החלפת צילינדר לרב בריח וכן החלפת המנעול כולו. זאת, מאחר שלא ניתן להפריד את הלשונית ממנגנון הנעילה הכולל. אם כן, הסימפטום הראשון לתקלות המחייבות החלפת צילינדר לרב בריח, הוא תקלה בלשונית הדלת.

 

מפתח תקוע

לא רק לשונית תקועה מעידה על הצורך בהחלפת צילינדר לרב בריח. גם היעדר סיבוב מלא ודו כיווני של המפתח מעיד על תקלה בצילינדר ועל הצורך בהחלפת צילינדר לרב בריח.

ישנן מספר סיבות המובילות לפגמים בסיבוב המפתח. הפגמים נגרמים, לעיתים, בדומה ללשונית הדלת עקב פגעי מזג האוויר. סיבה נוספת העלולה לגרום לבעיות בסיבוב היא הצטברות אבק בתוך הצילינדר בין הפינים. האבק נצבר ונצבר, עד שצורתו הפנימית של הצילינדר מתעוותת ולא ניתן לפתוח אותו בעזרת המפתח.

יש לציין שדווקא תקלה זו ברת תיקון ולא מחייבת החלפה מיידית של הצילינדר. סיבה נוספת בגינה המפתח לא מסתובב כראוי, יכולה להיות שחיקה מוגברת של הפינים בתוך הצילינדר. חשוב לוודא כי השחיקה היא של הצילינדר ולא של המפתח. אחרת, ייתכן שתבצעו החלפת צילינדר לרב בריח לריק, שכן הבעיה אינה בצילינדר אלא במפתח הספציפי.

 

ידית תקולה

סימפטום נוסף המחייב את החלפת הצילינדר לרב בריח היא ידית נפולה. ידית נפולה שלא מזיזה את הלשונית מעידה על תקלה במנגנון הצילינדר ומחייבת את החלפת הצילינדר לרב בריח.

 

אופן החלפת צילינדר לרב בריח

החלפת צילינדר לרב בריח דורשת פירוק של המנעול כולו. לאחר הוצאת המנעול, המנעולן ישלוף ממנו את הצילינדר ויכניס במקומו את הצילינדר החדש. על הנייר, הפעולות נשמעות פשוטות למדי  אך בפועל ההחלפה אינה פשוטה כל כך ודורשת מיומנות ומקצועיות ברמה גבוהה.

ללא מקצועיות שכזו, החלפת הצילינדר לרב בריח עלולה לפגוע במנעול כולו ולחייב אתכם להחליף את כלל המנעול הרב בריחי, החלפה שתעלה לכם הרבה יותר כסף.

 

הערה והארה חשובה

בכל אחד מהמצבים הנ"ל, ייתכן שהתקלה היא במנעול ולא בצילינדר. מכיוון שכך, וודאו היטב עם המנעולן היכן מצויה התקלה לפני שאתם ממהרים להחליף את הצילינדר או את המנעול.

 

עלות החלפת צילינדר לרב בריח

עלות החלפת צילינדר לדלת רב בריח מורכבת מעלות העבודה של המנעולן בצירוף עלות המנעול עצמו. מחיר החלפת הצילינדר, אם כן, תלוי בעלות הצילינדר הספציפי. עלות צילינדר רב בריח רגיל בצירוף עבודת המנעולן, צפויה להגיע לכ-500 שקלים.

עלות החלפת הצילינדר תאמיר, במידה ובחרתם בצילינדר רב בריח משוכלל יותר. ישנם שני סוגים עיקריים של צילינדרים משוכללים מסוג רב בריח. הסוג הראשון הוא של צילינדרים עם כרטיס שכפול. כרטיס השכפול מונע כל שכפול של המפתח ללא העברת הכרטיס תחילה במסוף.

צילינדר שכזה יעיל במיוחד, במידה ומסרתם מפתחות לאנשים שאינם מקרב המשפחה. כך תוודאו כי אותם אנשים לא יוכלו לשכפל את המפתח שנתתם להם ולפרוץ אליכם הביתה. עלות החלפת הצילינדר תעמוד על כ-700 עד 800 שקלים.

סוג נוסף הוא צילינדר משוריין, המקשה על פורצים להביס את מנגנון ההגנה. עלות החלפת צילינדר רב בריח משוריין, עומדת על כ-1,000 שקלים.

 

לסיכום

החלפת צילינדר לרב בריח נצרכת כאשר המנגנון תקול או לחלופין אבדו כל המפתחות לדלת. עלות ההחלפה תעמוד על כ-500 שקלים לצילינדר רב בריח רגיל וכ-1,000 שקלים לצילינדרים משוכללים במיוחד. בהצלחה!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

החלפת מנעול לפלדלת

דלתות פלדה הן מהנפוצות שבדלתות ישראל. לרוב, דלתות הפלדה משמשות כדלתות חיצוניות או כדלתות מוסדיות. הן מאיישות דלתות כניסה לבתים רבים בישראל, דלתות כיתות בבית

פורץ רכבים

למי מאיתנו לא קרה, או לפחות שמענו על חבר שזה קרה לו, שיצאנו מהרכב ושכחנו את המפתחות בפנים. לאחר מספר רגעים נשמע צפצוף והרכב ננעל

תיקון מנעול כספת עליון

מנעול כספת עליון הינו מנעול נוסף לדלת, המגן עלינו הגנה יתירה מפני פריצות לבית. למנעול כספת עליון שלל יתרונות על פני מנעול רגיל, כפי שניווכח