החלפת מנעולים לדלת

ישנם מצבים בהם אין מנוס אלא לבצע החלפת מנעולים בדלתות שלכם. שוק המנעולנות הינו שוק פרוץ יחסית, מה שמוביל להימצאותם של מנעולנים רבים שאינם איכותיים מספיק וכן לטווח מחירים גדול יחסית עבור אותן עבודות. להלן נפרט אודות המצבים העיקריים בהם נדרש להחליף מנעול וכן אודות טווח המחירים הריאלי עבור ההחלפה. זאת, לאחר שנכיר את מנגנון הנעילה ונבין כיצד הוא פועל.

מנגנון המנעול

כדי להבין מתי נדרשת החלפת מנעולים בדלתות, יש להכיר תחילה את מנגנון המנעול. רק לאחר שנכיר את המנגנון, נוכל להבין מתי נצרכת החלפת מנעולים.

מנגנון המנעול בנוי משילוב של גוף מרכזי, צילינדר שהוא המוח של המנעול, בריחים, ידית ולשונית. כפי שיכולתם לנחש, הצילינדר הוא לב ליבו של המנעול ולכן נפתח בהסבר אודותיו.

הצילינדר בנוי כגליל, חלק מבחוץ ומשונן מבפנים. בתוך הגליל מצויים פינים רבים, התואמים לאלו המצויים במפתח המתאים לדלת. אל חלקו החיצוני של הגליל מחוברים גלגלי שיניים המקשרים בין הצילינדר לבין הבריחים השונים. סיבוב הצילינדר על ידי המפתח יוביל לשליפת הפינים או הכנסתם פנימה וממילא לנעילת הדלת ופתיחתה.

הבריחים הם האחראים על נעילת הדלת בפועל. כאמור, עם סיבוב הצילינדר הבריחים זזים פנימה אל בית הבליעה שלהם ואל מחוצה לו. כאשר הבריחים מצויים בתוך בית הבליעה לא ניתן יהיה לפתוח את הדלת.

במנעול רגיל מצויים ארבעה בריחים קדמיים, שעם סיבוב הצילינדר נכנסים אל תוך בית הבליעה. מנעול רב בריח הינו מנעול משוכלל יותר, הכולל את ארבעת הבריחים הקדמיים הרגילים, בריח עליון, בריח תחתון וכן בריח אחורי. בריחים אלו מעניקים לדלת הגנה טובה יותר ומקשים על פורצים לפרוץ את המנעול.

תפקידם של הידית ושל הלשונית טריוויאלי במיוחד. הלשונית מונעת את פתיחת הדלת, אך בעוד שתנועת הבריחים תלויה בסיבוב הצילינדר, תזוזת הלשונית תלויה בכיפוף ידית הדלת. כאשר תכופפו את הידית הלשונית תצא מבית הבליעה שלה ותוכלו לפתוח את הדלת.

גוף המנעול הוא חתיכת המתכת המאגדת את כל המערכת. בתוכה פועלים גלגלי השיניים, אליה מוכנס הצילינדר, אליה מתחברת הידית ומתוכה נשלפים הבריחים והלשונית. במקרים של החלפת מנעולים, נחליף את גוף המנעול עם כל המרכיבים הנוספים הנלווים אליו.

אם כן, זהו המנגנון של מנעול הדלת. לאחר שהכרנו את המנגנון, נוכל לפרט אודות המצבים המצריכים החלפת מנעולים. חשב לציין כי ישנם שלל מצבים המצריכים החלפת מנעולים. לא נוכל לפרט כאן את כולם אלא נתמקד בעיקריים שבהם וכן בסימפטומים לבעיות המצריכות החלפת מנעולים.

החלפת מנעולים לדלת
החלפת מנעולים לדלת

מפתח לא מסתובב

הסימפטום הראשון למנעול תקול המחייב את החלפת המנעולים, הוא מפתח שלא מסתובב. יש לחלק בין מפתח שלא מסתובב לצד אחד לבין מפתח שלא מסתובב לשני הצדדים. מפתח שלא מסתובב לצד אחד עשוי להעיד על ביעה בצילינדר לבדו בעוד שנעילה כפולה של הסיבוב תעיד בהכרח על בעיה במנעול עצמו.

ישנן מספר סיבות המובילות לפגמים בסיבוב המפתח. הפגמים נגרמים, לעיתים, עקב פגעי מזג האוויר. סיבה נוספת העלולה לגרום לבעיות בסיבוב היא הצטברות אבק בתוך הצילינדר או בתוך גוף המנעול. יש לציין כי לא כל מצב של הצטברות אבק גוזר כליה על המנעול ופעמים רבות המנעולן יוכל לנקות את המנעול ולהחזיר אותו לשימוש. לא תצטרכו לנקוט בצעד הקיצוני של החלפת מנעול.

סיבה נוספת בגינה המפתח לא מסתובב כראוי, יכולה להיות שחיקה מוגברת של הפינים בתוך הצילינדר, בתוך בית הבליעה או בתוך גוף המפתח. חשוב לוודא כי השחיקה היא של הצילינדר ולא של המפתח. אחרת, ייתכן שתבצעו החלפת צילינדר לרב בריח לריק, שכן הבעיה אינה בצילינדר אלא במפתח הספציפי.

אם כן, מפתח שאינו מסתובב מהווה אינדיקציה למנעול תקול. במקרים אלו לא תידרשו בהכרח לבצע החלפת מנעולים כוללת. ייתכן שתוכלו להסתפק בהחלפת הצילינדר בלבד ולהמשיך להשתמש בגוף המנעול ובבריחים. עם זאת, ככל שהבעיה הגורמת להיעדר הסיבוב אינה קשורה לצילינדר אלא לגוף המנעול, לא יהיה מנוס מהחלפת מנעולים כוללת.

לשונית תקועה

הסימפטום השני למנעול תקול המחייב את החלפת המנעול הוא לשונית תקועה. אותה לשונית קטנה התלויה בידית הדלת עלולה לחייב אותנו להיערך להחלפה כוללת של מנעול הדלת שלנו.

לעיתים, אתם מנסים לפתוח את הדלת ונתקלים בקושי ממשי בפתיחה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא תקיעת לשונית הדלת. בדלת תקינה, כאשר מנגנון הנעילה משוחרר כל שתצרכו לעשות הוא ללחוץ על הידית. הלחיצה על הידית תכניס את הלשונית אל תוך מנגנון המנעול ותוציא אותה מבית הבליעה שלה, ותאפשר את פתיחת הדלת.

אחד הגורמים העיקריים לתקלות בלשונית, הוא שינויי מזג האוויר. בימים חמים במיוחד, הלשונית המתכתית גדלה ומתרחבת. מנגד, בימים הקרים הלשונית מתכווצת. כל אלו מעוותים את צורת הלשונית וגורמים לקלקולה. כמו כן, גם טריקות חזקות של הדלת באופן חוזר ונשנה עלולות לגרום לקלקול הלשונית.

הלשונית אינה ברת ניתוק מהמנעול. מכיוון שכך, תקלה בלשונית תחייב אתכם לבצע החלפת מנעול כללית ולא תוכלו להסתפק בהחלפה נקודתית של הלשונית. גם תיקון לשונית אינו ריאלי במיוחד ולעיתים אף יעלה יותר מהחלפת המנעול כולו.

ידית תקולה

סימפטום נוסף המחייב את החלפת המנעול הוא ידית נפולה. ידית נפולה שלא מזיזה את הלשונית מעידה על תקלה במנגנון המחייבת את החלפת המנעול. ככל שהתקלה היא אכן במנגנון ולא בהברגת הידית לדלת עצמה, הרי שתיקון המנגנון יהיה לא כדאי כלל וכלל וישתלם יותר להחליף את המנעול כולו.

מאידך, ייתכן שהבעיה מסתכמת בחיבור של הידית לדלת. וודאו עם המנעולן שלכם כי הבעיה אכן במנגנון ומחייבת החלפת מנעולים ולא בעיה בידית ורק לאחר מכן בצעו החלפת מנעולים מקצועית.

ההחלפה בפועל

אם כן, נוכחנו לדעת באילו מצבים נצטרך לבצע החלפת מנעולים. כעת, נרצה לדעת כיצד מתבצעת החלפת המנעולים בפועל. אנו נצא מנקודת הנחה כי המנעול כולו טעון החלפה ולא ניתן להסתפק בהחלפת הצילינדר בלבד.

אופן החלפת המנעולים בפועל תלוי בסוג המנעול שלכם. ככל שהמנעול אינו מנעול רב בריח, המנעולן יוכל לפרק בקלות את הברגת המנעול מהדלת ולהכניס תחתיו חדש. פירוקו של מנעול רב בריח הינו מסובך יותר. ראשית, המנעולן יפרק את כלל החלקים המפורזלים בדלת. בשלב הבא, המנעולן יקבע את בריחי הדלת לצורך ביצוע החלפת המנעולים. לסיום, המנעולן ישלוף את המנעול מתוך הדלת וירכיב תחתיו מנעול חדש. כך תושלם מלאכת החלפת המנעולים.

במידה והמנעול שלכם הינו מנעול רב בריח משוריין, החלפת המנעול תהיה מסובכת יותר. המנעולן ייאלץ לפרק את כל הדלת, להשכיב אותה על הרצפה או להשעין אותה על קיר ורק במצב זה הוא יוכל לפרק את המנעול ולהרכיב תחתיו מנעול חדש.

עלות החלפת מנעולים

כעת הגיע השלב לדבר תכלס – כמה עולה החלפת מנעולים. כפי שאתם וודאי יכולים לנחש, עלות החלפת מנעולים תלויה בסוג המנעול החדש. זאת, מאחר שעלות החלפת מנעולים מורכבת מעלות שעות העבודה של המנעולן בתוספת עלות המנעול עצמו.

מחיר החלפת מנעול סטנדרטי צפוי להיות כ-500 שקלים. המנעול הסטנדרטי אינו רב בריח אלא חד בריח, ליתר דיוק ארבעה בריחים קדמיים, אך הוא מספיק לחלוטין לדלתות פנים.

מחיר החלפת מנעולים מסוג רב בריח נע בין 600 ל-800 שקלים. מנעולים אלו מספקים הגנה יעילה ומהווים רוב בקרב מנעולי הכניסה בישראל. החלפת מנעול משוריין המוגן מפני פריצה שקטה, תעלה לכל הפחות 1,000 שקלים וייתכן שאף יותר מכך.

לסיכום

החלפת מנעולים נדרשת כאשר ישנה תקלה במנגנון המנעול שלא ניתן לתקנה. עלות החלפת מנעולים נעה בין 500 שקלים עבור מנעולים סטנדרטיים ו-1,000 שקלים עבור מנעולים משוכללים. בהצלחה!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

החלפת מנעול לפלדלת

דלתות פלדה הן מהנפוצות שבדלתות ישראל. לרוב, דלתות הפלדה משמשות כדלתות חיצוניות או כדלתות מוסדיות. הן מאיישות דלתות כניסה לבתים רבים בישראל, דלתות כיתות בבית